Producenci
Klimatyzatory – na jakie parametry zwrócić uwagę?

Klimatyzatory stają się niezbędnym wyposażeniem nie tylko restauracji, hoteli, czy biur, ale także domów jednorodzinnych. Takie rozwiązanie znaczenie podnosi komfort przebywania w pomieszczeniach, szczególnie, gdy za oknem lato nas rozpieszcza i temperatury sięgają ponad 30 stopni. Wiele modeli posiada także inne dodatkowe funkcje, takie jak filtrowanie powietrza, czy regulacja wilgotności, co czyni urządzenie przydatnym nie tylko podczas upalnego lata.

Dobór mocy klimatyzatora

Podstawowym parametrem klimatyzatorów jest ich moc. Moc urządzenia, które wybierzemy uzależniona jest od powierzchni, którą ma obsługiwać. Przyjmuje się, że na 1 m2 potrzeba około 100 W. Jeżeli chcemy dokładniej określić potrzebną moc klimatyzatora można wykorzystać specjalne kalkulatory do obliczania wydajności klimatyzacji. Uwzględniana jest w nich, oprócz oczywiście powierzchni pomieszczenia, m.in. liczba osób przebywająca we wnętrzu, lokalizacja pomieszczenia tj. parter, bądź piętro oraz obecność sprzętu RTV.

Moc jest najważniejszym kryterium, który należy brać pod uwagę przy doborze klimatyzatora ponieważ od niego zależy, czy klimatyzator poradzi sobie ze schłodzeniem danego pomieszczenia.

Głośność i oszczędność

Kolejnym parametrem na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę przed decyzją zakupową jest generowany przez sprzęt hałas. Jeżeli nie chcemy, aby cokolwiek zagłuszało nam ciszę, wybierzmy model z najniższymi wartościami, jeśli chodzi o głośność działania. InstalTech24 oferuje klimatyzatory o poziomie hałasu od 20dB do niecałych 39dB dla jednostki wewnętrznej, dzięki czemu są to sprzęty, które zapewniają pełny komfort, jeśli chodzi o kwestię hałasu.

Ważną kwestią jest również wybranie urządzenia charakteryzującego się niskim wskaźnikiem poboru energii. W tym przypadku koniecznie zwróćmy uwagę na klasę energetyczną, oznaczoną literami od A do G, przy czym klimatyzatory oznaczone literą „A” są najbardziej energooszczędne.

Dodatkowe funkcje

Jeśli zdecydujemy się już na zakup klimatyzatora warto zadbać, aby miał on dodatkowe funkcje, które rzeczywiście są nam potrzebne lub ułatwią korzystanie ze sprzętu. Mowa tu na przykład o funkcji ogrzewania. Dzięki niej możemy ogrzać wnętrza w razie potrzeby. Na komfort używania mogą również wyposażenie takie jak m.in. wyświetlacz LCD, zbiornik na skroploną wodę, czujnik filtra, czasowy programator, elektryczny termostat, czy pilot. Ważne jest, aby nasz sprzęt był dobrej jakości mimo nieco wyższej ceny, gdyż taki będzie nam służył latami.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl