Producenci
Klimatyzator – jak to działa?

Klimatyzatory są prostym i z roku na rok tańszym sposobem na poprawienie komfortu podczas letnich upałów. Dla wielu staje się ono dobrem pierwszej potrzeby, gdy nadchodzą cieplejsze dni. Przede wszystkim jego zadaniem jest ochładzanie powietrza do wybranej przez nas temperatury oraz usuwania z niego nadmiaru wilgoci. Niektóre posiadają także funkcję ogrzewania pomieszczenia.

Budowa klimatyzatorów

Wszystkie klimatyzatory działają na tej samej zasadzie co obecne w naszych domach lodówki. Składają się one z kilku elementów takich jak: sprężarki, dwóch wymienników ciepła – parownika i skraplacza, zawodu rozprężnego, wentylatorów i rurek.

W środku pomieszczenia montowany jest jedynie parownik i wentylator, a reszta urządzeń na zewnątrz ze względu na wytwarzany hałas podczas pracy klimatyzatora. Nie można zapomnieć o dostarczeniu odpowiedniej ilości energii elektrycznej do instalacji, gdyż bez niej nie mogłaby prawidłowo funkcjonować. Większość energii zużywana jest do napędzenia sprężarki, która wymusza obieg substancji w układzie, a pozostała część na pracę wentylatorów oraz układów elektronicznych odpowiedzialnych za prawidłową pracę całej konstrukcji.

Zasada działania klimatyzatora

W instalacji znajduje się czynnik roboczy (najczęściej wykorzystywany jest freon), który krąży po instalacji pomiędzy parownikiem, a skraplaczem. Czynnik w postaci pary zasysany jest przez sprężarkę, w tym stanie ma niskie ciśnienie, jak i temperaturę. Następnie sprężarka wtłacza sprężony przez nią gaz do skraplacza, w tym momencie freon ma wysokie ciśnienie, jak i temperaturę. Gdy dotrze do skraplacza, ulega kondensacji. Po kondensacji w stanie cieczy przepływa do zaworu rozprężnego, gdzie jest rozprężany z wysokiego ciśnienia na niskie – czyli ze skraplania do parowania. Po rozprężeniu mieszanina dopływa do parownika, gdzie następuje całkowite odparowanie i oddanie ciepła. Gdy czynnik opuści parownik, jest transportowany do sprężarki i operacja się powtarza.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl