Producenci
Jaki wkład kominkowy wybrać?

Zazwyczaj kominek w domu pełni funkcję dekoracyjną, dzięki któremu wnętrza stają się bardziej przytulne i komfortowe. Warto pamiętać jednak, że jest on przy okazji dość tanim i ekologicznym źródłem ciepła . Jego funkcjonalność głównie zależy od odpowiednio wybranego wkładu kominkowego . Taki zakup jest decyzją długoterminową, gdyż kominka nie zmieniamy co roku, dlatego warto tą decyzję przemyśleć i zaplanować. Na co warto zwrócić uwagę?

Wybór materiału

Do produkcji wkładów kominkowych wykorzystuje się:

Żeliwo – materiał, który długo się nagrzewa, lecz równie długo oddaje ciepło – czyli ma dużą bezwładność cieplną. Taki wkład jest bardzo ciężki, lecz za to trwały.

Stal - szybko się nagrzewa i przekazuje ciepło, lecz równie szybko się ochładza. Dobrej jakości stal odporna jest na temperatury jak i korozję. Wkłady stalowe obkłada się szamotowymi okładzinami, które dobrze akumulują ciepło i oddają je do otoczenia nawet po wygaśnięciu paleniska.

Jakie parametry powinien mieć wkład kominkowy?

Przy wyborze wkładu do kominka warto zwrócić uwagę na sprawność grzewczą. W przypadku obecnych technologii waha od 50 do 80% - co oznacza minimum pozyskanego ciepła z energii powstającej podczas spalania. Aby kominek był bezpieczny w użytkowaniu i miał wystarczająco dużą sprawność, średnia temperatura spalin powinna się mieścić w 400 stopniach Celsjusza. Przy ocenie wydajności wkładu kominkowego warto wziąć pod uwagę moc nominalną, inaczej uśrednioną w czasie. Moc maksymalna jest jedynie chwilowa i nie odzwierciedla możliwości urządzenia.

Czas utrzymania żaru bez uzupełnienia opału

Kominki dobrej klasy potrafią utrzymać żar bez uzupełniania opału nawet ponad 10 godzin – wtedy można mówić o komfortowym użytkowaniu kominka. Im dłuższy czas, tym lepiej. Nie zapominajmy, że wkład kominkowy powinien być dostosowany do projektu kominka, pomieszczenia, jak i do indywidualnych potrzeb. Duże przeszklone palenisko nie sprawdzi się w małym salonie, gdyż może generować zbyt dużo ciepła.

Kierując się powyższymi radami możesz dokonać prawidłowego wyboru wkładu kominkowego, który przyniesie dużo radości całej rodzinie.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl