Wydajność instalacji solarnych w bardzo dużym stopniu uzależniona jest od sposobu ich montażu. Dlatego należy zwrócić uwagę na kilka istotnych faktów, tak aby móc w pełni wykorzystać ich potencjał. Kolektory można zmontować na dachu, na ścianie lub obok domu. Poniżej zostały przedstawione najważniejsze wady i zalety danych rozwiązań.
Kolektory słoneczne na dachu
Najczęściej kolektory montowane są właśnie w takiej formie. Zwykle jest to sposób najmniej skomplikowany oraz najtańszy. Zwykle producenci solarów wyposażają swój sprzęt w odpowiednie mocowania, które gwarantują prosty i trwały montaż. Jest to także rozwiązanie dobre pod względem estetycznym. Kolektory zamontowane na dachu nie są bardzo widoczne i nie wpływają negatywnie na wygląd budynku. Wadą takiego rozwiązania jest utrudniony dostęp do sprzętu. W razie awarii, bądź innych problemów konieczne jest wychodzenie na dach. Kłopotliwe jest także przebicie się z przewodami przez pokrycie dachowe, poprowadzenie ich przez wnętrze budynku i przyłączenie do podgrzewacza wody użytkowej .
Kolektory słoneczne na ścianie
Kolektory słoneczne mogą być montowane na dachu, tylko wtedy gdy jest on nachylony w kierunku południowo-wschodnim. Dlatego w budynkach, gdzie powierzchnia dachowa jest zwrócona na wschód-zachód alternatywą jest montaż kolektorów na południowej ścianie. W typ przypadku trzeba jednak pilnować, aby żadne inne pobliskie budynki, drzewa lub elementy domu nie zacieniały danej ściany. Na kolektorach montowanych w ten spośób nie ma problemu z zaleganiem śniegu na powierzchni solarów , a jeśli kotłownia jest zlokalizowana także po południowej stronie koszty mogą być obniżone dzięki łatwiejszemu podłączeniu instalacji.
Kolektory na konstrukcji wolno stojącej
Jeśli zarówno ściana, jak i dach nie daje możliwości montażu solarów wyjściem jest umieszczenie ich obok domu na specjalnej konstrukcji. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest możliwość regulacji kąta nachylenia kolektorów, tak aby zmaksymalizować ich wydajność , a także łatwa dostępność w razie awarii lub gdy zajdzie konieczność usunięcia z ich powierzchni śniegu. Wadą jest dodatkowy koszt konstrukcji pod solary oraz dość niskie walory estetyczne takiego rozwiązania.