Producenci
Jak działają zestawy solarne?

Kolektory słoneczne zamontowane na dachach domów mieszkalnych oraz budynków użyteczności publicznej to w ostatnich latach dość częsty widok. Wykorzystują one darmową energię słoneczną , dlatego stają się one coraz bardziej popularne. Dlatego warto poznać zasadę ich działania, ponieważ mogą stanowić dobrą alternatywę do tradycyjnych sposobów ogrzewania wody.

Zasada działania kolektorów słonecznych

Najbardziej widocznym elementem całej instalacji są przede wszystkim kolektory słoneczne . Najczęściej umieszczane są one na dachach, ale mogą być montowane także w innych miejscach w zależności od potrzeb. Zadaniem kolektorów jest pobieranie energii z promieniowania i następnie przekazanie jej do instalacji. Kolektory pochłaniają energię zarówno z promieniowania bezpośredniego, rozproszonego, jak i odbitego. Energia ta ogrzewa umieszczony w kolektorze tzw. absorber , który uważany jest za najważniejszy element kolektora. Do jego produkcji obecnie używa się miedzi i aluminium . Od absorbera następnie nagrzewa się czynnik grzewczy , którym wypełniony jest kolektor. Czynnikiem grzewczym najczęściej jest glikol . Posiada on odpowiednie parametry, wykazując tym samym wysoką odporność na warunki atmosferyczne. Jeśli płyn zostanie podgrzany przepływa do zasobnika, gdzie oddaje ciepło znajdującej się tam wodzie użytkowej, a ochłodzony czynnik grzewczy wraca ponownie do kolektora.

Budowa instalacji solarnej

W skład instalacji oprócz wspomnianych wyżej kolektorów oraz zasobnikowego wymiennika ciepła wchodzą jeszcze przewody rurowe , solarny zestaw pompowy oraz urządzenia zapewniające bezpieczeństwo działania instalacji. Istotnym elementem instalacji jest zasobnik , który ma za zadanie gromadzić ciepłą wodę. Jest to konieczne dlatego, że kolektor dostarcza wodę, najczęściej w tych momentach dnia, gdy zużycie wody jest niewielkie. Pojemność takiego zasobnika zależy od zużycia wody, przyjmuje się że dla 4-osobowej rodziny należy kupić zbiornik o pojemności 600l. Na sprawność instalacji wpływają ponadto przewody rurowe . W celu uniknięcia strat ciepła podczas przepływu czynnika grzewczego z kolektora do zasobnika należy montować w miarę możliwości krótkie rury. Muszą one być dodatkowo odpowiednio zaizolowane.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl