Coraz częściej podczas remontu, czy budowania domu stawiamy na rozwiązania które pomogą nam stworzyć dom w jak największym stopniu energooszczędny . Technologia w tym przypadku bardzo nam sprzyja, ponieważ w wielu dziedzinach pojawiają się takie rozwiązania o których jeszcze kilka lat temu nikt nie słyszał, a dziś zdecydowanie ułatwiają nam życie. Urządzeniem, które musi znaleźć się w energooszczędnym domu jest rekuperator .
Zasada działania rekuperatora
Podstawą działania rekuperatora jest odzyskiwanie ciepła z powietrza. Odbywa się to dzięki dwóm wentylatorom. Jeden z nich wywiewa powietrze, a drugi wtłacza je do środka. Posiada też wymiennik ciepła. Ogrzewanie powietrza dopływającego do domu odbywa się dzięki ogrzewaniu go cieplejszym powietrzem wywiewanym. Dodatkowo dzięki zamontowanym w rekuperatorze filtrom otrzymujemy czystsze powietrze. Większość rekuperatorów ma wydajność rzędu 50-60%. Oznacza to, że mniej więcej połowa energii, która byłaby stracona w przypadku wentylacji bez niego jest odzyskiwana.
Instalacja rekuperatora
Rekuperator najłatwiej zainstalować w domu dopiero budowanym, a nie już wykończonym. Jest to spowodowane koniecznością doprowadzenia do prawie wszystkich pomieszczeń przewodów, którymi jest transportowane powietrze nawiewane i wywiewane. Przewody te mają średnicę kilku centymetrów, a do tego jeszcze trzeba doliczyć izolację, o której warto pamiętać przy montażu. Sprawia to, że instalacja rekuperatora w wykończonym domu jest trudniejsza. Nie oznacza to jednak, że nie jest możliwa.
Dlaczego warto kupić rekuperator?
Rekuperator daje możliwość sporych oszczędności jeśli chodzi o koszty ogrzewania. Dobrze zainstalowane urządzenie może zmniejszyć wydatki nawet o 40%, co na przestrzeni lat daje sporą kwotę. Niejako przy okazji dostajemy także oczyszczone z kurzu i zanieczyszczeń powietrze, które znacznie podnosi komfort mieszkania. Jest to szczególnie ważne dla osób, które borykają się z chorobami oraz dla dzieci. Na rynku dostępne są także specjalne filtry dla alergików, które jeszcze lepiej filtrują powietrze. Rekuperatory dodatkowo mogą być wyposażane w różnego typu jonizatory , czujniki CO2 i wilgoci.
Instalacja rekuperatora to spora inwestycja. Koszty jednak stosunkowo szybko się zwracają, a komfort przebywania w takich domach jest zdecydowanie większy, dlatego warto rozważyć jego zakup.