Dokonując analizy działania pompy ciepła, w pierwszej kolejności należy powiedzieć, czym owe narzędzie jest. Pompa ciepła jest urządzeniem, które ma na celu wymuszenie przepływu ciepła, z miejsca o niższej temperaturze do miejsca o wyższej temperaturze. Ma ona zastosowanie w wielu sprzętach gospodarczych codziennego użytku, jak lodówka czy klimatyzator. W zależności od przeznaczenia zapewnia ochłodzenie, lub ocieplenie.
Ciepło z ziemi
Wyróżniamy trzy rodzaje pomp cieplnych , w zależności od źródła pobierania energii. Systemy te, są bowiem oparte na trzech odmiennych czynnikach jak: ziemia, powietrze i woda. W systemie opartym na gruncie do pobierania energii służą kolektory. W zależności od rodzaju ziem gruntowych wykorzystuje się kolektory pionowe, spiralne oraz poziome. Pompy gruntowe, a w zasadzie ich wydajność jest zależna od wilgotności tych ziem. Im bardziej są one wilgotne, tym wydajniej nasza pompa będzie pracować. Kolejnym ważnym czynnikiem jest powierzchnia naszej działki, jeśli jesteśmy posiadaczami dużego areału, użyjmy innego rodzaju kolektora, niżeli na mniejszych obszarze.
Pompy wykorzystujące energię wodną
Mówi się, że wodne pompy ciepła , są jednym z najskuteczniejszych sposobów grzewczych, przenoszących do domu ciepło. W tym celu wykorzystuje się zarówno sztuczne zbiorniki wody, jak i specjalnie przystosowane pokłady wód gruntowych. Wodna pompa będzie dobrze dostarczać ciepło, do instalacji ogrzewania podłogowego i do zwykłych grzejników.
Ciepło z powietrza
Kolejnym typem pomp cieplnych , są te oparte na energii z powietrza. Urządzenie z tej grupy, nie potrzebuję dodatkowych instalacji do prawidłowego działania, ale efektywność jest znacznie mniejsza, niżeli w przypadku pomp wodnych i gruntowych. Moc takiego sprzętu jest wystarczająco wysoka, aby zapewnić ogrzewanie dla jednorodzinnego domu i dostarczyć ciepłą wodę na potrzeby zamieszkujących w nim osób.