Producenci
Czym różnią się panele fotowoltaiczne od kolektorów słonecznych?

Coraz częściej na dachach domów dostrzegamy urządzenia wykorzystujące promienie słoneczne. Czy aby na pewno potrafimy rozpoznać, które z nich są kolektorami słonecznymi , a które panelami fotowoltaicznymi ? A może uważamy, że są to zamienne nazwy do tej samej technologii? Zdecydowanie nie są to te same instalacje. Oba systemy wprawdzie korzystają z energii słonecznej i na pierwszy rut oka wyglądają podobnie, ale różnią się zasadą działania, budową oraz rodzajem otrzymywanej z nich energii. W artykule wskażemy na najistotniejsze różnice występującymi pomiędzy wspomnianymi systemami.

Energia elektryczna, czy energia cieplna?

Podstawową różnicą między panelami fotowoltaicznymi , a kolektorami słonecznymi jest rodzaj energii, który możemy otrzymać w wyniku działania systemów. Moduły fotowoltaiczne zamieniają energię pozyskaną z promieniowania słonecznego na energię elektryczną . Energia ta może zostać wykorzystana na wiele sposobów. W zależności od potrzeb wykorzystywana jest do oświetlania domów, a także zasilania urządzeń domowych. Teoretycznie może być wykorzystywana także do podgrzewania wody i mieć wówczas podobną funkcję, jak panele słoneczne, ale jest to inwestycja mało opłacalna.

Kolektory słoneczne wykorzystują energię słoneczną, przekształcając ją w energię cieplną . Umożliwia to podgrzewanie wody użytkowej lub wspomaganie pracy systemu centralnego ogrzewania. Jest to podstawowa różnica, która pokazuje jak bardzo różnią się od siebie oba omawiane systemy.

Budowa i zasada działania

W wyniku pracy kolektorów słonecznych oraz paneli fotowoltaicznych otrzymujemy zupełnie inny rodzaj energii, dlatego logicznym wydaje się fakt, że budowa urządzeń także się różni. Najważniejszym elementem wszystkich kolektorów słonecznych, od którego w dużej mierze zależy jego efektywność jest absorber . Ma on za zadanie absorpcję, czyli pochłanianie jak największej ilości promieniowania słonecznego. Kolejnym elementem jest orurowanie w którym krąży nośnik ciepła - najczęściej jest nim glikol . Zadaniem omawianego systemu rur jest przekazywanie zgromadzonego ciepła. Całość instalacji zamknięta jest w obudowie , której zadaniem jest ograniczanie do minimum strat ciepła oraz oczywiście ochrona samego kolektora przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.

Przechodząc do paneli fotowoltaicznych, ich podstawowym elementem są krzemowe ogniwa fotowoltaiczn e, które są elementami półprzewodnikowymi w których zachodzi zamiana energii słonecznej w energię elektryczną. Prąd stały zamieniany jest na prąd zmienny w inwerterze , po czym może być wykorzystany do zasilania urządzeń domowych.

Zarówno panele fotowoltaiczne , jak i kolektory słoneczne to instalacje energooszczędne, które wykorzystują odnawialne źródło energii. Dzięki temu stają się niezbędnym elementem wyposażenia domów energooszczędnych, jak starszych budynków. Pozwalają na redukcję kosztów, nie wpływając jednocześnie destrukcyjnie na środowisko, dzięki czemu zyskują przychylność coraz większej grupy osób.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl