Producenci
Fotowoltaika - sposób na oszczędzanie

Panele fotowoltaiczne służą zamianie energii słonecznej na energie elektryczną. Dzieje się to poprzez fotony, które padają na krzem w ogniwie fotowoltaicznym i wybijają stamtąd elektron, wymuszając na nim ruch, czyli przepływ prądu. Nie należy jednak mylić paneli fotowoltaicznych z kolektorami słonecznymi. Są to dwa różne urządzenia. Kolektory co prawda wyglądają podobnie i też podbierają energie słoneczną, lecz wykorzystują ją w inny sposób. Panele zamieniają ją na energie elektryczną, a kolektory na ciepło, którym najczęściej ogrzewa się wodę.

Oszczędności płynące z fotowoltaiki

Fotowoltaika w ostatnich latach staje się bardzo popularna. Jedną z głównych przyczyn tego zjawiska jest wzrost świadomości ekologicznej naszego społeczeństwa. Kolejny aspekt przemawiający za tą technologią to względy praktyczne. Zakładając instalację fotowoltaiczną nie musimy martwić się o zmiany cen prądu. Zachęcające jest również wsparcie jakie możemy otrzymać, ponieważ w niektórych sytuacjach jest możliwość uzyskania dotacji na instalację ogniw fotowoltaicznych. Zachęcający jest także fakt, że nadwyżkę prądu którą wygenerują panele można sprzedać.

Zastosowanie technologii

Fotowoltaika ma bardzo szerokie zastosowanie w m.in. elektronice użytkowej. Przykładowo wykorzystuje się ją w kalkulatorach, na znakach drogowych, czy lampkach ogrodowych oraz oczywiście na różnych budynkach. Są używane także do bardziej niecodziennych zastosowań takich jak: systemy zasilania awaryjnego, czy zasilanie jachtów. Na rynku dostępne są także plecaki z modułami fotowoltaicznymi, za pomocą których można ładować między innymi laptopy, czy telefony komórkowe.

Korzyści z fotowoltaiki

W Polsce jest jeszcze stosunkowo mało paneli fotowoltaicznych. Przykładowo w krajach zachodnich od kilku lat są już standardem. Jest to opłacalna inwestycja, która zwraca się stosunkowo szybko, pomimo początkowo dość wysokich kosztów. Poza korzyściami finansowymi jest też inny pozytywny aspekt fotowoltaiki, mianowicie brak destrukcyjnego wpływu na środowisko. Dzięki korzystaniu z fotowoltaiki w znacznym stopniu możemy uniezależnić się m.in. od paliw kopalnych, których wydobycie wiąże się z niszczeniem środowiska. Fotowoltaika nie generuje także żadnych zanieczyszczeń powietrza.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl